Laseroterapija
Laser je jedna od najmlađih metoda koja se danas primjenjuje u savremenoj medicini,a uprkos tome toliko prihvaćen da u većini medicinskih grana predstavlja nezamenjivo sredstvo.
Laserska svjetlost je stimulisana emisija elektromagnetnog zračenja iz spektra nejonizirajućeg zračenja. To je jako usmjeren snop koherentne monohromatske (infracrvene,vidljive ili ultraljubičaste) svjetlosti.
U fizikalnoj medicini se koriste laseri male snage koji ostvaruju biostimulativni efekt bez termičkog efekta i bez morfoloških promjena obasjanog tkiva. Terapije laserom se rade 10-15 dana kontinuirano ili se pravi pauza između dvije terapije.
Dejstvo lasera u fizikalnoj terapiji:
- Laserski snop može da proizvede efekat inhibicije ili stimulacije u lokalnom celularnom području tako da slabi stimulansi mogu da pobuđuju fiziološku aktivnost,umjereni podstiču,jaki zadržavaju a veoma jaki sprečavaju.Veća gustina izaziva destruktivno dejstvo a manja biostimulativno.
- Refleksno-terapijskim nadražajem na određene biološke aktivne tačke na koži,pokreću se procesi sinteze različitih bioloških aktivnih supstanci koje imaju analgetsko,antiinflamatorno i antiedematozno regulativno djelovanje.
- Laseroterapijom stimulišemo rast ćelija vezivnog tkiva,tkiva tetiva,koštanog tkiva,stimuliše regeneraciju nervnih ćelija
- Usporava ili smanjuje stvaranje fibroznog tkiva(kod opekotina i hirurških rana)
- Smanjuje sposobnost limfocita da djeluje na stimulus antigena.Povećana regeneracija limfnih sudova i vena
INDIKACIJE
- Mišićne rupture
- Istegnuće ligamenta
- Smrznuto rame
- Bol u vratu
- Bol u leđima
- Petni trn
- Tendinopatije
KONTRAINDIKACIJE
- Trudnoća
- Zona epifiznog rasta kod djece (zone rasta kostiju)
- maligna oboljenja
- krvarenja i sklonosti krvarenju
- epilepsija
Previous
Next